FUE yöntemi ve aşamaları nelerdir?

İşlem öncelikle lokal anestezi ile  yapılır. Nakil yapılacak  saçların alınacağı bölge işlem için hazırhale getirildikten  sonra uygun durumdaki saç kökleri tek tek tespit edilip toplanır. FUE motoru aracılığı ile 1 mm’den küçük (0,6 mm-0,7 mm arası) kesi uçları ile kök toplama işlemi gerçekleştirilir. Alınan her bir foliküller (Greft ) 2-2.5 kılı içerir. Bu sırada köklerin zarar görmemesi çok önemlidir. Saç nakli sırasında donör bölgeden binlerce kök çıkarılacağı için kullanılacak ucun küçüklüğü işlem yapılan bölgenin iyileşme sürecini etkiler.

Tüm kıl kökleri toplandıktan sonra ayrılma işlemini ardından ekime geçilir ve Ekim işlemi süresi içerisinde çok dikkatli bir şekilde kanallar açılması gerekir ve açılan kanal en az kök toplanması kadar hassasiyet ve deneyim isteyen bir işlemdir..

Saç ekiminde var olan saç miktarı ve alınma şekli önemli olduğu kadar ekilen saçların yönü, ön saç çizgisinin doğallığı en az ekilen saç miktarı kadar önemlidir.

 

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler ?

 

Operasyon sonrasında ki  günlerde kontrol,arkasından 48 saat sonra yıkama işlemlerine geçilir ve 10 gün boyunca devam eder. Ekimi yapılan saç köklerinden çıkan saçlar 2-3 hafta içinde uzama gösterir ancak daha sonra saçlarda dökülme görülür. Bu durum geçicidir. Birkaç haftalık dinlenme evresinden sonra saçlar yeniden uzamaya başlar ve 6 ay  sonunda saclar da göz dolduracak kadar gelişir. Fakat en güzel halini ekilen saçların adaptasyon sürecini tamamladıktan sonra 1 – 1,5 yıl içerisinde alır. Ekilen saçlar dökülmemeye kodlanmış olan bölgeden alındığı için dökülmezler.

FUE’de de işlemi yapan uzmanların deneyimi çok önemlidir. VEGA CENTER FUE yöntemi ve ekibi tarafından başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

DHI yöntemi ile saç ekimi nedir? (Direct Hair Implantation)

 

DHi saç ekimi yaklaşık 10 yıldan bu yana uygulanan bir yöntem olmasına rağmen 2016 sonrasında daha fazla duymaya başladığımız bir yöntem oldu.ve Bu yöntem sadece uzman kişiler tarafından kullanılması gereken kalem  sayesinde greftler toplanır, ardından yine bu kalem sayesinde alınan saçlar cilde kesi, kanal açılmadan 1-2 dakika içerisinde  direkt olarak yerleştirilir. Bilinen saç ekim yöntemlerinde bu iki işlem ayrı seferlerde yapılırken, kullanılan özel kalem sayesinde işlem teke düşürülerek hastaya konfor ve kolaylık sağlanmış olur. Özetlemek gerekirse FUE denilen saç ekimi tekniğinde işlem üç aşamalı iken DHI’ da iki aşamalıdır. Uygulamadaki amaç; saç ekiminde kaliteyi artırmak, yoğun görüntüyü sağlamak, mevcut saçlı görüntüyü koruyarak saçı kısaltmadan saç ekimi yaptıran kişinin hızla günlük hayatına dönmesini sağlamaktır.

Aşamaları nelerdir?

 

Donör bölgeye lokal anestezi uygulanarak saç kökleri özel bir kalem yardımı  ile saç köklerinden toplanır. Ardından toplanan bu saç köklerinin bu özel kalem sayesinde kafa derisine yerleştirilme işlemine başlanır.

Saç kökleri özel kalemi sayesinde kafa derisine yerleştirir. Bu kalem, çok ince, sivri ancak özel yapısı gereği içine saç kökü yerleştirilebilecek bir uca sahiptir. Kafa derisine uygun bir açıyla batırılarak ince uçlu bir medikal kalem,arkasındaki  bölgeye basıldığında içerisindeki saç kökünü kafa derisine enjekte etmiş olur.

Sağlıklı saç köklerine zarar vermeden uygulanan bu yöntem ile çok daha sık ekimlere imkan verme açısından çok daha avantajlıdır.

Genelde bu yöntemin tercih edilmesinin en büyük sebebi; kökler alındıktan 1-2 dakika içerisinde hemen yerleştirilmesidir. Böylece tutma oranı ve greftlerin sağlıklı kalma ihtimali yükselir. Eskiden beri var olan bir teknik olmasına rağmen 2016 yılından bu yana daha sık kullanılan bir teknik olmuştur.

Operasyon, klasik FUE ile kıyaslandığında daha uzun sürmektedir Yaklaşık 10-12 saat kadar süren işlemin uzman kişiler tarafından yapılması son derece önemlidir. Robotik saç cerrahisi ve Fue yönteminde olduğu gibi işlem sonrası birinci gün kontrol yapılır. İkinci gün yıkama başlar ve sekiz gün boyunca devam eder.

Avantajları nelerdir?

 

Kanal açma ve saç kökünü yerine yerleştirme işleminin aynı anda yapılması, toplanan saç köklerinin 1-2 dakika gibi kısa bir sürede  yerine yerleştirilmesine imkan sağlar. Böylece kök kaybı riski en aza indirilir.

Çok daha sık ekim yapılmasına ve çok daha doğal görünüm elde etmeye imkan sağlar.

Saç dökülmesi tamamlanmamış hastalarda da uygulanabilen bir yöntemdir.

Hasta hızlı bir iyileşme süreci yaşar.

Saç ekim kaleminin ince uçlu yapısı sayesinde saç nakli daha sıkı gerçekleştirilebilir.

Ekilen saç köklerinin tutunma oranı çok daha yüksektir.

Ekilen yeni saç kökleri daha hızlı uzamaya başlar. Bunun nedeni ise saç kökleri bekletilmeden ekildiği için

Hiçbir şekilde dikiş ve neşter kullanılmadığı için iyileşme tamamlandıktan sonra gözle görünür bir yara izi kalmaz.

Saç alım işleminin gerçekleştirildiği donör bölge çok az zarar görür. Bu nedenle bu bölgede de iyileşme daha hızlı olur.

Alındaki saç çizgisi ve sıklığı olması gerektiği gibi planlanarak çok doğal bir görünüm elde edilebilir.

FUE olduğu gibi DHI saç ekimi tekniğinde de uygulamayı yapan kişilerin tecrübeli olması sonucu etkileyeceğinden çok önemlidir VEGA CENTER ve ekibi tarafından uygulanan DHI tekniği ile başarıyla uygulanmaktadır.

 

 
5/5
WhatsApp chat