Sık Sorulan Sorular

 • Saç Ekimi Yöntemi Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Saç ekimi yöntemine karar verme aşamasında birden çok belirleyici faktör olduğunu söylemek mümkündür. Burada kişinin öncelikle saç ekimi ihtiyacına uygun olan yöntem ele alınırken ikinci planda kişinin yaşına ve cinsiyeti de değerlendirmeye alınabilmektedir. Kişilerin saç ekimi yöntemine direk kendi karar vermeden öncesinde mutlaka hekim muayenesine başvurması sonrasında hekimin yönlendirmesi ile karar vermesi önerilmektedir. 

 • Saç Ekimi İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

  Saç ekimi operasyonları için ilk aşamada kişinin genel sağlık durumu dikkate alınır. Sağlık durumu uygun ve fiziksel gelişimini tamamlamış bireylerin saç ekimi yaptırmasında sakınca yoktur. Yine de alt limit belirlemek gerekirse ortalama 24 yaş sonrası saç ekimi daha yaygın olarak tercih edilmektedir. Yaşlılar için saç ekimi için herhangi bir sınır da bulunmamaktadır. Ancak burada varsa kronik hastalıklar hekim ile paylaşılmalıdır.  

 • Saç Ekim Acı Verir Mi?

  Saç ekimi operasyonlarında hastanın konforu gözetilerek ağrı ve acı düzeyinin minimum seyretmesi amacıyla operasyon öncesinde lokal anestezi uygulanmaktadır. Uygulanan lokal anestezi sayesinde kişi işlem sırasında herhangi bir his durumu yaşamaz bu sayede ağrı veya acı hissetmez. 

 • Saç Ekiminde En İyi Yöntem Hangisidir?

  Saç ekimi operasyonlarında kullanılacak olan yöntem kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Bazı vakalarda FUE yöntemi çok başarılı sonuçlar sunarken bazı vakalarda ise DHI yönteminin başarılı sonuçlar sunduğu görülmektedir. Bu nedenle saç ekiminde başarıyı etkileyen en önemli detaylardan biri hekimin tecrübesi profesyonelliği ve hastaya doğru saç ekimi yöntemini sunmasıdır. Doğru belirlenen saç ekimi yönteminin kişi için en iyi saç ekim yöntemi anlamına geleceğini söyleyebiliriz. 

 • Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Uzar?

  Saç ekimi sonrasında saçların uzama hızı kişiden kişiye değişkenlik gösterse de süreç benzerdir. Saç ekimi sonrasında ki ilk 2 ay içerisinde şok dökülme denilen bir saç dökülmesi yaşanır. Ve sonrasında sağlıklı salar yeniden uzamaya başlar. Ekimi yapılan saçların yeni formuna kavuşması ve istenilen görünümün netlik kazanması için ortalama 6 ile 12 ay aralığında bir zaman dilimine ihtiyaç vardır. Bu süreçteki en önemli detay sabırlı olmaktır. 

 • Saç Ekimi Sonrası

  Saç ekimi operasyonu sonrası koruma evresi oldukça önemli bir aşamadır. Saç Ekimi yapılan bölgenin korunması için maksimum özen gösterilmelidir. Korumaya yönelik spesifik detaylar hekimler tarafından ayrıca belirtilse de genel olarak; havuz ve denize girilmemeli, saç ekimi yapılan bölge yoğun güneş ışığına maruz bırakılmamalı, temas önlenmelidir. Bunların dışında varsa hekim tarafından verilen ilaçlar kesinlikle düzenli kullanılmalıdır. İyileşme sürecini yavaşlatacağından dolayı alkol ve sigara tüketimine ise ara verilmelidir. İlk yıkama içinde mutlaka profesyonel destek alınması önerilmektedir. 

 • Saç Ekimi Nerede Yapılmalıdır?

  Bilindiği üzere ülkemiz saç ekimi operasyonlarında dünyanın tercihi haline gelmiştir. Bu anlamda başarımız yadsınamaz bir gerçektir. Ancak bu tip önemli operasyonlarda mutlaka profesyonel kurum ve kuruluşlardan hizmet alınması önerilmektedir. Saç ekimi operasyonları hem estetik görünümü hem de sağlığı direkt etkileyen operasyonlar arasındadır. Bu nedenle daha uygun fiyatlara aldanıp kesinlikle amatör ellere ve donanımsız kurumlara sağlığınızı emanet etmemeniz oldukça önemli bir detaydır.

 • Saç Ekimi Operasyonu Kaç Saat Sürer?

  Saç ekimi operasyonlarının işlem süresi öncelikli olarak kullanılacak saç ekim yöntemi ile bağlantılıdır. Sonrasında diğer belirleyici faktör ise saç ekimi yapılacak greft sayısıdır. FUE ve DHI saç ekimi tekniklerinde saç köklerinin alınması süresi oldukça uzun sürerken, FUT tekniğinde ise kökler şeritler halinde deri ile alındığından bu süre çok daha kısadır. Yine FUR ve HDI saç ekimi tekniklerinde saç ekimi micro uçlarla tek tek yapıldığından dolayı operasyon süresini de direkt olarak etkiletmektedir. 

 • Saç Ekimi Sırasında Kullanılacak Yöntem Nasıl Belirlenir?

  Saç ekimi operasyonlarda öncelikle saç dökülmelerinin kaynağı tespit edilir. Saç dökülmeleri genetik mi, beslenmeye mi stresse mi bağlı? Herhangi bir hastalık veya yaralanma kaynaklı mı? Belirli tetkik ve muayenelerden sonra ilk önce Saç dökülmelerinin sebebi belirlenir ve akabinde kişinin dökülme sıklığına, dökülme şekline, ekimi yapılacak bölgeye ve ekimi yapılacak saç kökü sayısına paralel doğru saç ekimi yöntemi belirlenir. 

 • Saç Ekimi Sonrasında İlk Yıkama Ne Zaman Yapılır?

  Saç ekimi operasyonları sonrasında ilk 48 saat elle temas veya sıvı teması kesinlikle önerilmemektedir. Saç ekiminden sonraki 4. Gün itibari ile ilk yıkama yapılabilmektedir. Ancak saç ekimi sonrası ilk yıkama oldukça önemli bir aşamadır. İlk yıkama sonucunda ekilen köklerin zarar görmemesi gereklidir. Kişi saç ekimi sonrası ilk yıkama işleminde mutlaka hekiminden veya saç ekimi kliniğinden profesyonel destek almalıdır. 

 • Kişi İkinci Defa Saç Ekimi Yaptırabilir Mi?

  Saç ekimi operasyonları saç dökülmesi veya kellik yaşanan bölgeye sağlıklı saç köklerinin nakledilmesi işlemidir. Nakli yapılacak olan saç köklerinin alındığı bölge ise donör bölge olarak tanımlanır. Saç ekimi operasyonlarında donör bölge genellikle ense olarak tercih edilir. Saç ekimi operasyonunun başarısız sonuç vermesi veya istenen sonucu vermemesi durumunda tekrar saç ekimi yaptırmak gayet mümkündür. Burada belirleyici detay ise donör bölgedir. Tekrarlanacak saç ekimi sırasında donör bölgede açıklık oluşturulmaması önemlidir. 

 • Bölgesel Saç Ekiminde Tıraşsız Saç Ekimi Yapılabilir Mi?

  Tıraşsız saç ekiminden en önemli kriterlerin başında ekimi yapılacak olan greft sayısının 2.000 altında olmasıdır. Özellikle 1.000 veya 1.500 greft ekim gerektiren operasyonlarda tıraşsız saç ekimi gayet başarılı sonuçlar vermektedir. 

 • Kimler Tıraşsız Fue Saç Ekimi Yaptırabilir?

  •Ekimi yapılacak greft sayısının 2.000 den az olduğu vakalarda tıraşsız saç ekimi yapılması mümkündür.•Bölgesel saç dökülmesi yaşayan n kadınlar tarafından en sık tercih edilen yöntem tıraşsız saç ekimidir.•Erkeklerde ise özellikle alın bölgesinde daha sık görülen saç dökülmelerinde tıraşsız saç ekimi daha sık tercih edilen yöntemdir.•Kellik sorunu yaşamayan ancak seyrek saç sorunu yaşayan kişilerde seyrek bölgelerde saç ekimi için tıraşsız saç ekimini tercih edebilmektedir.

 • Saç Ekimi Nelere Dikkat Edilmelidir?

  •Saç ekimi operasyonu sonrasında ilk 48 saat hiçbir temas olmaması gereklidir.•Saç ekimi sonrası ilk yıkama kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber hekim kontrolünde 3 veya 4 gün sonra yapılmalıdır.•Saç ekimi sonrası ilk 2 hafta boyunca havuza, saunaya ve denize girilmemesi gereklidir.•Duş alırken suyun çok sıcak veya çok soğuk olmamasına özen gösterilmelidir.•Saç ekimi operasyonu sonrası ilk 30 gün yoğun güneşten korunmaya özen gösterilmelidir.•Saç ekimi operasyonu sonrasında ilk 2 hafta içinde kabuklar ve sivilcelenmeler olağandır. Bunlara müdahale edilmemeli kendi kendine iyileşmesi beklenmelidir

 • Fue Saç Ekimi Tekniğinin Avantajları Nedir?

  •İyileşme süresi oldukça hızlı ilerler. •FUE saç ekimi tekniği ile saç ekimi operasyonlarında kökler alınırken dokuya herhangi bir zarar verilmez ve kökler tek tek toplanır.•Ekimi yapılacak olan köklerin tek tek micro uçlar ile alınması sayesinde herhangi bir kesiye gerek yoktur bu sayede kesi veya kesi sonrası dikiş izi olmaz.

 • Tdf Yöntemi İle Saç Ekimi Nasıl Gerçekleşir?

  TDF yöntemi ile saç ekiminde süreç yine diğer yöntemlere olduğu gibi donör bölgeden alınan saç köklerinin saç ekimi yapılacak bölgeye nakledilmesi operasyonudur. Ancak işleyiş farklılığı bulunmaktadır. TDF yöntemi ile saç ekiminde ilk aşamada donör olarak belirlenen bölge sağ ve sol olarak ikiye ayrılır. İlk seansta donör bölgede belirlenen kısımdan alınan saç kökleri saç ekimi yapılacak olan bölgeye nakledilir. Bir sonraki seansta ise diğer bölgedeki saç köklerinin, saç ekimi yapılacak olan bölgeye nakli sağlanır. 

 • Safir Fue Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

  •Safir uç ile yapılan fue saç ekimi operasyonlarında kanalların micro dediğimiz seviyede küçük açılmasından dolayı saç ekimi sonrası kanama neredeyse yok denecek kadar az seviyededir. •Safir fue saç ekimi yönteminde kullanılan safir uçlar ile açılan kanallara ekimi yapılan saçların, bazı vakalarda ortalama %10 oranında daha hızlı uzadığı görülebilmektedir.•Safir fue saç ekimi yönteminde safir uç özellikle metal slit yönteme nazaran daha yoğun ve daha sık ekim yapma olanağı sağlar.•Yine safir fue yönteminde kullanılan safir ucun özellikleri arasında yer alan kanalların çok daha küçük açılması, saç ekimi sonrası iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. 

 • Sedasyon Nedir?

  Teknik anlamıyla Sedasyon, cerrahi operasyonlar öncesinde bir takım sedatif ilaçlar ile hastaların reflekslerinin korunlası ve derinliği kontrollü şekilde ayarlanan uyku haline geçirilmesi işlemidir. Sedasyonun yaygın bilinen tanımı ise anestezidir. Sedasyon alanında uzman kişilerce uygulanmalıdır. 

 • Saç Ekiminde Sedasyon Nasıl Uygulanır?

  Sedasyonlu saç ekiminde teknik olarak herhangi bir farklılık yoktur. Sadece operasyonun süreci değişkenlik gösterir. Saç ekimi operasyonu için hazırlanan hastaya, anestezi uzmanı tarafından damar yolu açılır ile ve damar yolundan verilen anestezik ilaçlar verilir.  Sedasyon adı verilen bu işlem ortalama 3 dakikalık bir işlemdir. Anestezi uygulanan hastanın ortalama birkaç dakika içinde haline geçtiği görülmektedir.

 • Saç Prp Nasıl Yapılır?

  Saçta PRP uygulaması kişiden 15-25 ML aralığında kan alınarak başlanır. Kişiden alınan kanın bileşenleri özel yöntemlerle ayrıştırılır. Ayrıştırılan bu bileşenler içerisinde protein bakımından zengin şekilde elde edilen plazma saç köklerine uygulanır. PRP uygulamasından sonra saç köklerinin zamanla daha sağlıklı bir yapıya kavuştuğu görülebilecektir. 

 • Hangi Durumlarda Prp Tercih Edilmelidir?

  •Saç köklerinde ki cansızlıklara bağlı kolay kopan ve dökülen saçların canlılık kazanması•Saçların dokusundaki yıpranmaları onarmak•Saç köklerini besleyerek saçların daha güçlü köklere sahip daha güçlü şekilde uzamasını sağlamak

 • Prp Hemen Etki Eder Mi?

  Saç PRP uygulaması ile işlem sonrasında farklar görebilmek mümkündür. Ancak PRP uygulamasında en başarılı sonucu almak için ortalama 4 haftalık bir bekleme süresi vardır. 

 • Prp Kaç Seans Uygulanmalıdır?

  Saç  PRP uygulaması için ideal planlama, 2 haftalık periyotlar halinde ve ortalama 4 ile 8 seans arasında yapılması şeklindedir. Saç PRP uygulamasında seansların aralığı ve kaç seans uygulanacağı tamamen kişiye özel ve kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. PRP uygulaması tamamlandıktan sonra senede ortalama 2 veya 4 defa uygulama tekrar edilerek elde edilen canlılığın korunmasını sağlamak mümkündür.

 • IGF Serum Tedavisi Hemen Etki Eder Mi?

  IGF’li serum terapisi tedavisinde 4 seans sonrası saç dökülmelerinde büyük oranda azalma görmek mümkündür. 

 • IGF li Serum Tedavisi Yeni Saç Çıkarır Mı?

  Bilindiği üzere saç ekimi dışındaki hiçbir tedavi canlılığını kaybeden köklerden yeniden saç çıkmasını sağlamamaktadır. IGF’li serum terapisi, PRP saç tedavisi gibi yöntemler mevcut saçların güçlenmesi, kaybettiği canlılığını kazanması ve dökülmelerin önlenmesi konusunda fayda sağlamaktadır. 

 • Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanır?

  Saç Mezoterapisi, strese bağlı saç dökülmeler, genetiğe bağlı saç dökülmeler, gebelik sonrası saç dökülmeleri, hormonsal saç dökülmeler ve mevsime bağlı saç dökülmesi yaşayan herkese saç dökülmesi tedavisinde uygulanabilmektedir.  

 • Saç Mezoterapisinin Avantajları Nedir?

  Saç mezoterapisinin en önemli faydası lokal olarak uygulanabilir olmasıdır. Bunun yanı sıra saç dökülmesini durdururken saçların kaybettiği parlaklığını ve canlılığını geri kazanmasını sağlar. 

 • Saç Mezoterapisinin Faydaları Nelerdir?

  •Saçların ve saçlı derinin sağlıklı bir görünüme kavuşması•Saç tellerinin kalınlaşması ve daha hızlı uzamaya başlaması•Koparak gerçekleşen saç dökülmelerinin önlenmesi•Saç ekimi tedavisi sonrası köklerin güçlendirilmesi•Saçların canlı bir görünüme sahip olması 

 • Kimler Saç Mezoterapisi Yaptırabilir?

  •Saç uzaması oldukça yavaş ilerleyen ve saçlarının hızlı uzamasını isteyen•Düzensiz beslenme veya yoğun stres sonucu saç dökülmesi yaşayanlar•Saç telleri zayıf olması nedeniyle kolay kopan ve kırılanlar•Saçların parlaklığını kaybetmesi durumunda daha canlı ve parlak forma kavuşmasını isteyenler•Saçların hacmini kaybetmesi ile cansız görünenler•Saç ekimi sonrasında saç köklerinin güçlenmesini isteyen herkes SAÇ MEZOTERAPİSİ yaptırabilmektedir. 

 • Saç Mezoterapisi Kaç Seans Uygulanır?

  Saç mezoterapisi  tedavisinde de tıpkı diğer saç tedavililerinde olduğu gibi seans sayısında en belirleyici faktör kişinin ihtiyaç analizidir. Saç mezoterapisi genel olarak 4 ile 8 seans aralığında uygulanmaktadır. Bu seans sayısına ek olarak saçların yıpranma, dökülme oranına bağlı ek seanslar uygulanabilmektedir. İlk 4 seans haftada 1 uygulanırken sonraki seansların uygulama aralığı ortalama 2 haftada bir şeklindedir.