Burun Estetiği

Blog

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; dünya genelinde en sık gerçekleşen estetik operasyonlar arasında burun estetik ameliyatları yer almakta. Burun ameliyatlarının sıklığı bazen solunum sorunları nedeniyle olsa da, burun yapısının yüz estetiği konusundaki etkisi oldukça yüksek bu nedenle burun ameliyatlarının en yaygın operasyonlar arasında yer almasının altında ağırlıklı olarak fiziksel görünümdeki estetik kaygılar yatıyor.

Burun estetiği veya burun ameliyatı genel olarak ‘Rinoplasti’ olarak anılmaktadır. Ve ‘Rinoplasti’ terimin tıp dilindeki açılımı ise buruna yeniden şekil verme ve yapılandırmaktır. Genel olarak amacı ise burnu gerek fonksiyonel gerek estetik açıdan daha iyi veya kişilerin arzu ettiği hale getirmektir. Burun ameliyatı ekseriyetle estetik amaçlı yapılan operasyonlar arasında yer alsa da sağlık sorunları nedeniyle veya herhangi bir kaza sonucu eski sağlığına veya görünüme geri kavuşması açısından zaruri olarak yapıldığı durumlarda mevcuttur.

Burun estetiği konusunda en çok merak edilen konuların başında ise; "kimler burun estetiği yaptırabilir" sorusu geliyor. Burun estetiği diğer adı ile Rinoplasti 18 yaşını geçmiş ve yapılan analizler sonucunda ameliyata engel sağlık sorunu olmayan her bireyin yaptırabileceği bir operasyondur.Burun ameliyatları bazen özellikli sağlık sorunları neticesinde tercih edilebilirken, bazen de herhangi bir nedene ihtiyaç duymadan tamamen estetik görünümü değiştirmek içinde tercih edilebilmektedir. BURUN ESTETİĞİNİN GENEL OLARAK TERCİH NEDENİ NEDİR? 
Estetik kaygılar sonucu gerçekleşen burun operasyonlarının altında;  ‘burnun kemerli ne yapmam gerekir’ ‘burnum yüzüme göre çok büyük’ ‘burnumun ucu çok düşük’ ‘burun deliklerim çok büyük’ gibi şikâyetlerin yer aldığını söyleyebiliriz. 

Burun ameliyatlarında, burunda kişinin yüz yapısına uygun şekilde kısmi revizyonlarda yapmak mümkündür. Yine en sık sorulan soruların başında, ''burun ameliyatlarında neler yapılır", "isteğime göre ameliyat olmam mümkün mü" gibi sorular geliyor. 

Doktorunuz estetik açıdan ihtiyaçlarınıza göre veya arzunuza göre sizleri yönlendirecektir. Nitekim bu operasyonlar içinde; burun kemerlerinin düzeltilmesi, burun ucu kaldırılması veya kalkık burun uçlarının düzeltilmesi, küçük burunların büyütülmesi veya büyük burunların küçültülmesi gibi birçok işlem mümkündür. Burun ameliyatı denildiğinde ise günden güne alternatif yöntemler geliştirilmekte, teknoloji her geçen gün kendini yenilemektedir. Bu yöntemlerin arasında; burun dolgusu ile burun kaldırma veya burun üstü düzleştirme, ip yöntemi ile burun ucu veya burun kaldırma gibi birçok yöntem kullanılmaktadır. 

BURUN ESTETİĞİNDE YAŞ SINIRI VAR MIDIR?
18 yaşını geçkin tüm bireyler gerek sağlık sorunları gerek estetik kaygıları nedeniyle burun estetiği yaptırabilmektedir. Burada kişinin ihtiyaç nedenleri, kemik kas yapısı ve genel durumunun anestezi almaya uygun olup olmadığı gibi farklı detaylarda göz önünde bulundurulmaktadır. 


BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Gelişen teknoloji birçok estetik operasyonda olduğu gibi burun ameliyatlarında da faydasını göstermiş ve alternatif yöntemler geliştirilmiştir. Ancak kullanılacak olan yöntemler, hastanın ihtiyacına, yaşına, çoğu zaman kemik yapısına ve burundaki kıkırdak dokusuna ve hatta cinsiyete göre değişkenlikler gösterebilmektedir. 

Bu süreçte en doğru yol uzman hekimlerden yönlendirme talep etmek ve kişinin kendisine uygun yöntem ile burun ameliyatı yaptırmasıdır. 

BURUN AMELİYATI YÖNTEMLERİ

 • Kapalı Burun Ameliyatı (İzsiz Ameliyat)
 • Kırmadan Yapılan Burun Estetiği
 • Video Endoskopik Burun Ameliyatı
 • Dinamik Burun Estetiği
 • Finesse Burun Ameliyatı
 • Kompozit Burun Ameliyatı


BURUN ESTETİĞİ SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

 • Ameliyat sonrasında ki ilk bir hafta baş dik kalacak şekilde desteklenmesi ve bu şekilde yatılması gerekmektedir.
 • Burun ameliyatı sonrası; sonra 6 ile 8 hafta süresince gözlük kullanımı önerilmemektedir.
 • Zaruri bir nedenle gözlük kullanımı varsa bu süreçte gözlüğe alternatif olarak lens tercih edilmelidir.
 • Her cerrahi müdahale de olduğu gibi iyileşmeyi geciktireceğinden dolayı burun ameliyatı sonrasında da, alkol ve sigara tüketimine ara verilmeli veya minimuma indirilmelidir.
 • Ağır egzersizlerden uzak durulmalıdır.
 • Burun ameliyatı sonrası burun temizliğinde mutlaka doktor yönlendirmesi dikkate alınmalıdır.
 • Doktorunuz doğru yöntemi önerecektir. Kesinlikle sümkürme yapılmamalıdır.
 • Burun ameliyatı sonrasında, diş fırçalama süreci de önemlidir, olağanca yumuşak diş fırçaları tercih edilmeli ve maksimum hassasiyetle dişler fırçalanmalıdır. 

BURUN ESTETİĞİ KİMLERE VE HANGİ DURUMLARDA YAPILIR ?

 • Burun estetiği operasyonları sağlık sorunları veya estetik kaygılardan gibi birçok nedenle gerçekleşmektedir. Estetik kaygılar için hangi durumlarda burun estetiği yapılır sorusunun cevabı ise aşağıdaki gibidir
 • Burun ucunun aşırı düşük veya yüz yapısına göre fazla yüksek olması
 • Burun delikleri yüz yapısına göre fazla küçük veya fazla büyükse
 • Burun delikleri birbirine asimetrik bir görüntüye sahipse
 • Burun kemiği kemerli veya çökükse
 • Burnun yüz yapısına göre fazla büyük veya fazla küçük olması durumunda burun ameliyatları gerçekleştirilmektedir. 

BURUN ESTETİĞİ FİYATLARI NE KADAR?
Burun estetiği diğer adı ile Rinoplasti yaptırmak isteyen kişilerin öncelikli sorularından biri ise "burun estetiği fiyatları ne kadar?" Burun estetiği operasyonları fiyatlarında belirti bir standart olduğunu söylemek maalesef mümkün değildir. Çünkü yapılacak olan operasyonlar kişiden kişiye, kişilerin ihtiyaçlarına ve burun estetiğinde esnasında kullanılan yönteme, hangi hastanede yapıldığına, burnun yapısal ihtiyaç veya sorunlarına, ve hekim maliyetlerine göre değişmektedir.

Bu nedenle burun ameliyatı fiyatları konusunda en doğru bilgi için mutlaka kliniklerle iletişime geçmeniz önerilmektedir. Burun estetiği fiyatlarını araştırdığınızda bazen kliniğin marka değeri, bazen referans hastalar, bazen teknolojik farklılıklar, bazen lokasyon ve çoğu zaman yapılacak uygulamalar gibi faktörler ön plana çıkabiliyor. Yüksek fiyatlı burun estetiklerinin veya kliniklerin daha başarılı sonuçlar yarattığı söylenemeyeceği gibi, uygun maliyetli merkezlerin veya hekimlerinde başarısız olduklarını söyleyemeyiz.

Burun estetikleri için fiyatlandırma, alanında uzman hekimler tarafından yapılan analizler sonrasında, kişiye özel  planlama ile belirlenir. Birçok klinik sabit bir fiyat belirlemiş olsa da, burada kişiden kişiye ve ihtiyaca göre yapılacak burun estetiği operasyonunda fiyat değişebilmektedir. Ve kişiye özel burun estetiği fiyatı belirlenmektedir,  bu nedenle en çok merak edilen  “burun estetiği fiyatları İstanbul“, “2020 burun estetiği fiyatları“, “burun estetiği fiyatları Bakırköy“, gibi soruların maalesef net bir cevabı bulunmamaktadır. 

Bu süreçte; gelişen teknolojiyi yakından takip eden, uzman hekimlerle hizmet veren kliniklerin dönemsel kampanyalarını takip edip, özellikle büyük şehirlerde, burun estetiği operasyonları fiyatları konusundaki rekabet durumunu kendi lehinize kullanabilirsiniz. 

Sizlerde burun estetiği hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz ön muayene randevusu için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Vega Center Blog